Imprezy z „Z ikrą” w tle

Już 23 czerwca od godz. 18:00 w Uniejowie odbędzie się pierwsze z 10 wydarzeń organizowanych w ramach naboru  2/2022 Imprezy i wydarzenia organizowane w ramach LSR.

„Wianki nad Wartą” bo o nich mowa, to projekt złożony przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie, którego kwota dofinansowania wyniosła 18700 zł. W ramach wydarzenia (deptak przy Termach Uniejów) odbędą się tradycyjne warsztaty plecenia wianków, pokazy gotowania zupy rybnej przez Masterchefa, a także pokaz obrzędu Nocy Świętojańskiej święta wody i ognia w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Rożanie”, dodatkowo czas ten uświetnią występy lokalnych zespołów i grup tanecznych.

Natomiast już 9 lipca na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Aleksandrowie Łódzkim odbędzie się „Otwarcie plaży z ikrą – impreza z cyklu Plan B”. Wśród atrakcji będą dmuchańce, grupy animatorów, którzy zachęcą uczestników imprezy do odkrywania roli wody i tradycji rybackich na terenie RLGD „Z Ikrą”.

– Każde z tych wydarzeń ma za zadanie uzmysłowić mieszkańcom jak bardzo zakorzenione są na naszym ternie tradycje rybackie, wędkarskie i spróbować je pokazać czy wykorzystać na nowo. To nie prawda, że w centralnej Polsce nie ma wody czy rybaków, a nasze działania pokazują, że łódzkie rybactwem stoi- mówi Jolanta Pęgowska Prezes Zarządu Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą”.

Wśród beneficjentów znalazły się także:

  • PODDĘBICKI DOM KULTURY I SPORTU – „Zakochaj się w ogrodzie zmysłów”
  • Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim – „Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „POLKA z IKRĄ” w Konstantynowie Łódzkim”
  • Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej – „”Sobotnie zmagania z wędką w Dzierżąznej”
  • Stowarzyszenie Kreatywny Parzęczew -„Ryba na okrągło – gospodarka cyrkularna w rybołówstwie”
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Wartkowicach – „W dolinie rzeki Ner – wydarzenie promujące obszar rybacki na terenie gminy Wartkowice”
  • Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich- „Dzień Rybaka i Ziemniaka „Z Ikrą””
  • Gminny Ośrodek Kultury w Lutomiersku – „Rodzinne zawody wędkarskie”
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Pęczniewie- „Święto Plonów i Wody jako dziedzictwo Kulturowe Gminy Pęczniew.”

– Wydarzenia te odbywać się będą od czerwca do listopada, a o ich organizacji informować będziemy z odpowiednim wyprzedzeniem, ale już dziś serdecznie na nie wszystkich mieszkańców terenu grupy rybackiej zapraszamy- dodaje Jolanta Pęgowska.

Limit środków w naborze wyniósł 199 693,24 zł.

Wydarzenia są realizowane w ramach działania Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, objętego Priorytetem 4. „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.