Cykl imprez „Z Ikrą” w tle

Rybacka Lokalna Grupa Działania „Z Ikrą” to stowarzyszenie działające od 2015 roku. Swym funkcjonowaniem obejmuje obszar jedenastu gmin, tj. Aleksandrów Łódzki, Dalików, Konstantynów Łódzki, Lutomiersk, Parzęczew, Pęczniew, Poddębice, Świnice Warckie, Uniejów, Wartkowice i Zgierz. Jolanta Pęgowska Prezes RLGD „Z Ikrą podkreśla, że organizacja „powstała po to, by odczarować myślenie, że w Polsce rybactwo śródlądowe nie istnieje. A ono ma się bardzo dobrze, a dzięki wsparciu grupy rybackiej może rozwijać się w najlepszy, możliwy sposób.

Pani Prezes podkreśla także, że „jednym z celów działalności stowarzyszenia jest aktywizacja społeczności lokalnej, szczególnie ludzi młodych. Udało się to choćby ostatnio, dzięki wsparciu organizacji imprez o charakterze promocyjno-edukacyjnym”. Dodaje, że „pragniemy, by obszar działalności naszej organizacji stawał się bardziej atrakcyjny w oczach jego mieszkańców, a także turystów”.

Dnia 23 czerwca w Uniejowie odbyło się pierwsze z 10 wydarzeń organizowanych w ramach naboru  2/2022 Imprezy i wydarzenia organizowane w ramach LSR. „Wianki nad Wartą”, bo o nich właśnie mowa, to propozycja projektu złożonego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie. W ramach wydarzenia (deptak przy Termach Uniejów) odbyły się tradycyjne warsztaty plecenia wianków, pokazy gotowania zupy rybnej przez Masterchefa, a także pokaz obrzędu Nocy Świętojańskiej święta wody i ognia w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Rożanie”, dodatkowo czas ten uświetniły występy lokalnych zespołów i grup tanecznych.

Dnia 8 lipca w Parku Miejskim na Placu Wolności w Konstantynowie Łódzkim odbyła się pierwsza impreza o charakterze ponadlokalnym, w którą znaczny wkład miał Miejski Ośrodek Kultury działający na terenie tegoż miasta, a mianowicie operacja pn. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „POLKA z IKRĄ” w Konstantynowie Łódzkim. Celem organizatorów tejże imprezy była aktywna popularyzacja kultury ludowej Polski oraz różnorodność folkloru świata z zaznaczeniem dziedzictwa rybackiego. Nurtem wiodącym wydarzenia była muzyka, taniec i śpiew. Na festiwalu przybyli uczestnicy ujrzeli regionalne zespoły oraz te z całego świata, co umożliwiło im przeniesienie się nie tylko do innego państwa w Europie, ale również na inny kontynent. Wydarzenie zapoczątkowały warsztaty taneczne i plastyczne zorganizowane w siedzibie MOK w tygodniu poprzedzającym finał festiwalu. W dzień festiwalowy ulicami miasta w kierunku parku na Placu Wolności przeszedł barwny, roztańczony korowód utworzony przez min. zespoły, mieszkańców miasta oraz zaproszonych gości. Szczególnym elementem kultywującym dziedzictwo rybackie było poznanie smaku regionalnej zupy rybnej przez mieszkańców i gości z zagranicy. W tym celu zorganizowany został poczęstunek w formie degustacji zupy przygotowanej z ryb śródlądowych zakupionych od lokalnych hodowców. Impreza miała charakter przeglądu artystów ludowych poprzez ukazanie muzycznej różnorodności kulturowej oraz promocję regionu w połączeniu z tradycją rybacką.

Dnia 9 lipca bieżącego roku miała miejsce kolejna z dofinansowanych w ramach naboru 2/2022 imprez. Otwarcie plaży „Z IKRĄ”  zorganizowano na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu
i Rekreacji im. Włodzimierza Smolarka w Aleksandrowie Łódzkim. Podczas wydarzenia
o charakterze kulturalno-rozrywkowym odbyła się degustacja zupy rybnej, która została przygotowana ze składników pochodzących z lokalnych gospodarstw rybnych, z udziałem gwiazdy telewizyjnej MasterChef. Dalsza część przedsięwzięcia angażowała rodziny, młodzież i dzieci. Mogli oni wziąć udział w grze miejskiej o tematyce związanej z rybami – np. jej hodowlą. Najmłodsi, prócz zabawy, zaczerpnęli również wiedzy na temat regionalnych ryb. Warsztaty oraz animacje angażujące uczestników imprezy poprowadziły 2 grupy artystyczne Locomotora i  Jupi Animacje. Przygotowany przez nich program artystyczny przeniósł uczestników w świat ryb i rybaków pełnych gier, zabaw i konkurencji dla dzieci w każdym wieku. Nie zabrakło także takich atrakcji dla dzieci jak dmuchańce w formie zamków i zjeżdżalni, z których mogli korzystać bez ograniczeń. Szczególną rolę odegrali prowadzący imprezę, którzy wprowadzili jej uczestników w klimat morsko-rybny i zachęcali do udziału w każdym zaplanowanym przedsięwzięciu.

Dnia 26 sierpnia odbyło się wydarzenie pn. „Zakochaj się w Ogrodzie Zmysłów…” organizowane przez Poddębicki Dom Kultury i Sportu. Imprezę tę zapoczątkowały zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży metodą spławikową na terenie Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego w Byczynie. Następnie, wydarzenie przeniosło się do Ogrodu Zmysłów, gdzie na uczestników czekał ogrom atrakcji, m.in. dmuchańce dla dzieci, występy artystyczne, czy możliwość skosztowania wody termalnej.

Dnia 27 sierpnia odbyły się dwie z pośród wybranych do dofinansowania imprez – „Święto Plonów i Wody jako dziedzictwo kulturowe Gminy Pęczniew” organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Pęczniewie oraz „W dolinie rzeki Ner – wydarzenie promujące obszar rybacki na terenie gminy Wartkowice” organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wartkowicach.

„Święto Plonów i Wody jako dziedzictwo kulturowe Gminy Pęczniew” to wydarzenie artystyczno-kulturalne zorganizowane w na terenie Parku w Pęczniewie. Podczas imprezy przybyli mieli okazję podziwiać występy lokalnych zespołów ludowych, występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Pęczniewie oraz występy Orkiestr Dętych z terenu Gminy Pęczniew. Ponadto, mogli oni uczestniczyć w degustacji lokalnych potraw rybnych, tj. zupa rybna, czy ryba wędzona.

Z kolei w ramach operacji pn. „W dolinie rzeki Ner – wydarzenie promujące obszar rybacki na terenie gminy Wartkowice” w zabytkowym Parku została zorganizowana impreza podczas której odbyły się między innymi warsztaty dla dzieci, prowadzone przez twórcę ludowego z pracowni artystycznej z obszaru RLGD – Juliana Kacprzaka. Najmłodsi uczestnicy imprezy mogli pokolorować farbami drewniane figurki (magnesy) w kształcie rybek. Dla pozostałych gości, poza stoiskami uginającymi się od pysznych potraw, jedną z atrakcji stanowiła zupa rybna. Co więcej, w trakcie wydarzenia wystąpił lokalny Zespół Śpiewaczy Polesianki, działający na terenie gminy, który  prezentuje stroje ludowe i folklor obszaru RLGD.

Dnia 2 września miały miejsce „Sobotnie zmagania z wędką w Dzierżąznej” organizowane przez Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji. To wydarzenie, jak sama nazwa wskazuje, rozpoczęły zawody wędkarskie metodą spławikową adresowane dla dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 7-10 lat oraz 11-14 lat. Uczestnicy oceniani byli przez trzech wykwalifikowanych sędziów. Dla każdej kategorii wiekowej zakupione zostały nagrody rzeczowe, puchary oraz dyplomy. Po wyłonieniu zwycięzców, uczestnicy imprezy mogli skosztować rybnych hamburgerów, które jak relacjonowali – bardzo im posmakowały
i stanowiły świetną alternatywę dla standardowego wydania hamburgera. Zwieńczeniem tego emocjonującego dnia był występ artystyczny.

Wspomniane powyżej wydarzenia zrealizowano w ramach działania Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, objętego Priorytetem 4. „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.