30 września 2024 roku RLGD Z „Ikrą” zakończy realizację projektu pt.”Podnoszenie kompetencji RLGD „Z lkrą” i społeczności lokalnych, konsultacje społeczne oraz wypracowanie mechanizmów współpracy i włączenia lokalnych społeczności w celu przygotowania LSR” , który trwa od 01 lipca 2023 roku .Projekt ma na celu pozyskanie Środków finansowych na przygotowanie lokalnej strategii rozwoju, która będzie wpisywać się w realizację Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność w ramach celu szczegółowego Priorytetu 3. „Sprzyjanie zrównoważonej niebieskiej gospodarce w obszarach przybrzeżnych, wyspiarskich i śródlądowych oraz wspieranie rozwoju społeczności rybackich i sektora akwakultury.”
Projekt jest skierowany do lokalnej społeczności, w tym w szczególności do rybaków i ich rodzin oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych środowisk gospodarczych, instytucji publicznych, środowisk edukacyjnych, środowisk kulturalnych i innych, przy których uczestnictwie
i w porozumieniu z którymi wyznaczone zostaną kierunki rozwoju lokalnego, zaplanowane zostaną projekty do zrealizowania w perspektywie 2021 – 2027.
Nasze działania obejmują przeprowadzenie spotkań konsultacyjnych, warsztatów strategicznych, spotkań Grupy inicjatywnej, Zarządu i Walnego Zebrania Członków na obszarze Rybackiej Lokalnej Grupy Działania ,,Z lkrą” w celu zidentyfikowania potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności. Kierunki rozwoju oraz konkretne projekty i inwestycje służące lokalnej społeczności, ustalone w wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych, zostaną zawarte w Lokalnej Strategii Rozwoju, a po uzyskaniu akceptacji i wyborze LSR, umożliwią pozyskanie środków finansowych przez naszą Rybacką Lokalną Grupę Działania ,,Z lkrą” na ich realizacje . Rolę głównego konsultanta pełniła Prezes Zarządu RLGD ,,Z lkrą” Jolanta Pęgowska zatrudniona na stanowisku kierownika biura. Wszystkie sale na spotkania pozyskano nieodpłatnie. Nasza Lokalna Strategia Rozwoju obejmuje 11 gmin w dorzeczu Warty, Neru i Bzury przy największym akwenie i zaporowym zbiorniku retencyjnym Jeziorsko w regionie łódzkim o powierzchni 42,3 km2 i pojemności 202,8 min m3. Nasze partnerskie gminy, z którymi współpracujemy już od 2015 roku to: Aleksandrów Łódzki, Dalików, Lutomiersk, Konstantynów Łódzki, Parzęczew, Pęczniew, Poddębice, Świnice Warckie, Uniejów, Wartkowice i Zgierz.
Wspólnie wypracowana strategia Rybackiej Lokalnej Grupy Działania ,,Z lkrą” będzie uświadamiać gdzie jesteśmy obecnie i dokąd zmierzamy. Stworzy poczucie bezpieczeństwa i poczucie, ze lider wie co robi, a przyszłość RLGD ,,Z lkrą ” oraz regionu nie jest zagadką.
Projekt jest zgodny z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej, która jest oparta na wspólnych wartościach przestrzeganych przez państwa Unii. Przedmiotowy projekt będzie przestrzegał powszechnych wartości w tym godności osób, wolności, równości i solidarności, opierając się na zasadach demokracji i państwa prawego poprzez cały proces realizacji projektu. W przygotowaniu i wdrażaniu projektu będą uczestniczyć osoby, których prawa będą przestrzegane w tym szczególności prawo godności, wolności, równości i solidarności. Przy wyborze osób tworzących strukturę projektu wnioskodawca weźmie pod uwagę ich kompetencje i doświadczenie. Dostęp do projektu będą mieć wszyscy zainteresowane osoby bez względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne cechy genetyczne, język, religię lub przekonanie, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależności do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Projekt w żaden sposób nikogo nie ogranicza w dostępie do jego produktów i rezultatów. Z realizacji projektu będą mogli korzystać wszyscy na takich samych prawach w tym kobiety, mężczyźni oraz osoby niepełnosprawne. Informacja i promocja projektu będzie organizowana w sposób równościowy i antydyskryminacyjny. Działania dotyczące informacji i promocji będą prowadzone z wytyczeniem przekazu dyskryminującego, ośmieszającego bądź utrwalającego stereotypy ze względu na niepełnosprawność, płeć, rasę ,pochodzenie etniczne, religię światopogląd, wiek lub orientacje seksualną. Będą one obejmować cały okres realizacji projektu od momentu podpisania umowy o dofinansowanie. W ramach informacji i promocji projektu informacje o nim będą udostępniane na stronie internetowej Wnioskodawcy. Podsumowując projekt pozostaje w zgodzie z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz z art. 9 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby funduszu Azylu, Migracji i Integracji, funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i instrumentu wsparcia finansowego na rzecz Zarządzania Granicami Polityki Wizowej.
Operacja jest zgodna z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) jest dokumentem międzynarodowym dotyczącym praw człowieka, który odnosi się konkretnie do niepełnosprawności. Celem Konwencji, zgodnie z art.l, jest ,,popieranie, ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby niepełnosprawne oraz popieranie poszanowania ich przyrodzonej godności”. Niniejszy projekt będzie przestrzegać zasad ogólnych zawartych w art. 3 (KPON), w tym w szczególności poszanowania godności, niedyskryminacji, poszanowania odmienności i akceptacji osób niepełnosprawnych, równości szans, dostępności, równości mężczyzn i kobiet . Zasady te będą przestrzegane na każdym etapie realizacji projektu. Projekt w żaden sposób nikogo nie ogranicza w dostępie do jego produktów i rezultatów. W ramach informacji i promocji projektu informacje o nim będą udostępnione na stronie internetowej wnioskodawcy. Przekaz (informacja) na stronie internetowej będą dostosowane do potrzeb osób niedowidzących (duże czcionki, kontrast). Publikowane na niej komunikaty informacyjne i promocyjne będą formułowane w sposób zrozumiały dla przeciętnego obywatela, wolny od stereotypów, niewykluczający określonych grup społecznych z podejmowanych działań. Wszystkie publikowane on-line zasoby i informacje dotyczące projektu będą zgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów (tj. Dz.U. 2017 poz. 2247) w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych oraz ustawy z dnia 19 lipca 2019r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi Potrzebami (Dz. U. 2019r., poz. 1696) – spełnione będą wymogi WCAG 2.1 z uwzględnieniem właściwego poziomu dla publikowanych treści (poziom AA). Materiały służące informowaniu o projekcie będą tworzone prostym językiem, czcionkę bezszeryfową i wymaganym kontrastem pomiędzy tłem, a tekstem. W przypadku spotkań konsultacyjnych, w razie potrzeby zapewnione zostaną udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Prezentacje multimedialne będą uwzględniać wszelkie kryteria dostępności. Pozwoli to osobom z niepełnosprawnościami na korzystanie z nich oraz z ich efektów na zasadzie równości z innymi osobami. Ponadto projekt jest zgodny z art. 9 Rozporządzenia ogólnego. Biuro RLGD „Z lkrą” mieści się w budynku dostosowanym architektonicznie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Operacja jest realizowana z zachowaniem zasady zrównoważonego rozwoju, co oznacza zachowanie równowagi w przyrodzie, przy jednoczesnym kreowaniu warunków sprzyjających jej rozwojowi oraz budowaniu konkurencyjnej gospodarki niskoemisyjnej, która w sposób racjonalny, oszczędny będzie wykorzystywała zasoby naturalne. Operacja ze względu na swój charakter jest neutralna wobec zasad 6R. Wartość operacji 25 tysięcy złotych a wysokość wsparcia 17 500 PLN
Wszystkie informacje dostępne są :
www.rybactwo.gov.pl
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
#FunduszeEuropejskiedlaRybactwa
#rybactwo
#EFMRA